O FIRMIE

 

 

Jesteśmy rodzinną firmą z wieloletnim doświadczeniem w branży kamieniarskiej.

Kominki wykonujemy z entuzjazmem, ponieważ znajdujemy przyjemność w powoływaniu kamienia do życia, a wyrafinowane stylizacje i nowoczesne obudowy doskonale nam to umożliwiają. 

 

Niepowtarzalne obudowy kominkowe, które mamy przyjemność tworzyć, stanowią centrum rodzinnego ciepła i są ostoją dla domowników. Nie bez powodu ogień w dawnych czasach był najistotniejszą i najświętszą rzeczą w każdym domu rodzinnym. 

Obecność ognia w kominku pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Po ciężkim dniu pracy przy tak nastrojowym kominku, odpoczywamy jednocześnie fizycznie jak i psychicznie. Ogień w domu inspiruje do działania, obdarza optymizmem i nową wiarą we własne możliwości.

 

Jeśli uważasz, że Twój projekt może być zbyt trudny do zrealizowania przez inne firmy kamieniarskie, skontaktuj się z nami. Znajdziemy rozwizanie na miarę Twoich potrzeb.

 

Obróbka kamienia naturalnego niczego nie ogranicza. Wystarczy powierzyć to artyście! 

 

Z nami możesz zrealizować nawet te skomplikowane i nietypowe projekty.

LAWECKI - Kominki

kamieniarstwo artystyczne

Andrzej Ławecki

"obróbka kamienia naturalnego 

 niczego nie ogranicza.

 wystarczy powierzyć to artyście!"

 

Oferta

  Skoro jesteś na tej stronie to znaczy, że szukasz kogoś

 komu chcesz powierzyć realizację projektu swojego kominka,

 bądź też jakiejkolwiek pracy w kamieniu.

...a pojawiające się kolejne nowe realizacje, 

dają nam poczucie dumy, że możemy tworzyć dzieła sztuki.

Pracujemy w granicie, marmurze, piaskowcu i w drewnie

 

- elewacje kamienne

- nagrobki

- elementy architektury ogrodowej                      

- KOMINKI

- rzeźby

- fontanny

- grille

- tarasy

Realizujemy własne bądź indywidualne Państwa projekty

 

Inspiruje nas artystyczna obróbka kamienia naturalnego

 

GALERIA

Przedstawiamy Państwu przykładowe prace.

Kominki

Rzeźby

Tarasy i elewacje

Polecamy oraz udzielamy rabaty na paleniska:

Inspiracje dla Państwa

 

Aktualności

Firma LAWECKI Sp. z o.o.  zrealizuje Twoje wszystkie nawet  te naprawdę wymagające projekty. Kominki są rzeczą indywidualną. Wiemy, iż każdy z Nas budując swój dom chciałby zostawić tu cząstkę siebie. Dlatego też usiądź wygodnie przed biurkiem przy ciepłej herbacie, weź kartkę papieru i przelej na nią swój projekt, a my odtworzymy w kamieniu każdą linię, którą Ty poprowadziłeś.

Nie masz takich zdolności aby zaprojektować swój kominek? Usiądziemy przy biurku razem z Tobą!

     Nie pozwól by Twój dom był zlepkiem pomysłów poszczególnych fachowców lecz bądź dumny z własnej aranżacji!

Kominki

 

PORADNIK

 

 

Zacznijmy od rzeczy podstawowej,  jaką  jest „paliwo” do kominka.

 

Oczywiście, powinno to być drewno liściaste twarde jak grab, dąb, buk lub drzewa owocowe. Zawierają one mało żywicy, palą się równo i  nie tworzą dużej ilości dymu. Przy wilgotności drewna poniżej 20%, proces spalania praktycznie przebiega bez dymu. Kominek długo pozostaje czysty, a w trakcie spalania daje więcej ciepła. Dla porównania 1 m3 suchego drewna topolowego waży tyle co 0,53 m3 suchej grabiny, potrzeba więc prawie 2x więcej drewna.

 

Dla prawidłowego spalania ważna jest także wilgotność drewna. Drzewo świeżo ścięte zawiera około od 50% do 70% wody (zależne od gatunku, pory roku) co przekłada się to na małą wartość opałową. Takie drewno źle płonie, daje mało ciepła, dymi, a spaliny o dużej zawartości pary wodnej osadzają się na ściankach kominka i szybie w postaci mało estetycznej czarnej smolistej substancji.

 

Dlatego przed użyciem, drewno powinno być sezonowane tzn. pozostawione na jakiś czas żeby przeschło. W tym celu najlepiej połupać je na szczapy i układać nie bezpośrednio na gruncie lecz na jakimkolwiek podwyższeniu, legarach lub ruszcie, np. palety. To zapewni im izolację od gruntu i odpowiednią cyrkulację. Należy pamiętać że szczapy leżące po zewnętrznej stronie pryzmy będą miały wyższą wilgotność niż te leżące w środku (grubość pryzmy max. 2m). Wilgotnego drewna nie należy magazynować w nieprzewiewnych pomieszczeniach bo może się zaparzać i pleśnieć.

 

Ścięte, świeże drewno, należy sezonować 2 lata. Daje nam to spadek wilgotności drewna do ok. 20%, a wartość opałowa zwiększy się do 4kWh/kg podczas gdy drewno świeże o zawartości wody 50-70% to tylko ok. 2 kWh/kg. Mamy więc znów dwukrotnie zwiększoną wartość opałową. Należy tu wspomnieć że drewno dosuszone przez kilka dni przy kominku będzie się Nam po prostu lepiej paliło.

 

Do palenia w kominkach nie zaleca się drzew iglastych, ponieważ zawierają w swym składzie dużo żywicy, która w trakcie palenia strzela, zanieczyszczając otoczenie dużą ilością dymu i sadzy osadzającej się na ściankach oraz w przewodzie kominowym.

 

Warto wiedzieć !

Jeden metr sześcienny ( 1m3) – zwany kubikiem – to ilość drewna jaka zmieści się w pryźmie o wymiarach 1m x 1m x 1m przy założeniu że pomiędzy elementami drewna nie ma żadnych pustych przestrzeni. Jest to więc wartość hipotetyczna!

Jeden metr przestrzenny (1 mp) – określa faktyczną ilość drewna ułożonego na pryźmie o wymiarach 1m x 1m x1m. Jest to około 0,65 m3 drewna nieokorowanego i 0,75 m3 drewna okorowanego.

 

Rozpalanie i palenie w kominku!

 

Zgodnie z wymogami UE należy używać do rozpałki dobrze wysezonowanego drewna.

 

Teraz jednak wszystko po kolei:

 

Na początku otwieramy całkowicie kominek, dopływ powietrza z zewnątrz i przepustnicę komina.

Możemy rozpalać dotychczasową metodą naszych dziadków, gdzie wykorzystujemy silnie zgniecione gazety i ułożone na nich w kształ drabinki, drobne szczapki suchego drewna, które w trakcie wypalania się papieru opadają naprzemiennie na ruszt.

 

Istnieje też druga metoda, opisana poniżej:

 

Grubsze kawałki drewna (ok.5 x 5 x 25 cm) układamy w małym odstępie między sobą naprzemiennie (krzyżowo). Najniżej grubsze 2-3 warstwy, a wyżej kolejne 2 warstwy drobniejsze.

Teraz zrobimy coś zupełnie na odwrót, rozpalanie zaczynamy od ułożenia naszej podpałki (np. sprasowana nasączona słoma ) i suchych drobnych drewienek (ok. 2 x 2 x 20 cm) także naprzemiennie (2 warstwy). 

Zapalamy Nasza podpałkę! 

Podczas gdy kierunek spalania rozchodzi się do góry, ogień zajmuje także kolejne dolne warstwy  grubszego drewna. Przebieg tego procesu palenia jest bardziej stabilny i efektywny. Przy tej metodzie powstaje mniej niepożądanych gazów, które w gorącym płomieniu u góry są całkowicie wypalane. Już po kilku minutach nie widzimy mało estetycznego ciemnego dymu, najwyżej mgiełkę pary wodnej * (zależne od wielu czynników).

Podczas gdy płomień płonie nie powinien być zamykany wlot powietrza z zewnątrz ani przepustnica komina „szyber”, to spowodowało by wzrost emisji niepożądanych gazów.

 

Wlot powietrza i przepustnica komina pozostają otwarte przez cały proces palenia (dopuszczalne są regulacje napływu powietrza i wylotu spalin w procesie palenia w celu kontroli prędkości spalania ).

Po wypaleniu drewna zostaje dużo żarzących się pozostałości. Jeżeli nie widzimy już żaru to możemy zamknąć przepustnice powietrza i spalin aby zgromadzone ciepło nie uchodziło. Ważne jest aby być pewnym, że nasz instalator nie zastosował szczelnej przepustnicy powietrza. Zawsze powinna być minimalna cyrkulacja w palenisku, nawet gdy w nim nie palimy.

 

Dokładanie drewna podczas palenia:

 

Dokładanie drewna, powinno odbywać się tylko w sytuacji, kiedy mamy ostatnią fazę palenia, czyli żarzące się drewno bez płomienia. W przeciwnym razie będziemy prowadzić walkę z wydostającym się dymem. Działamy przy maksymalnym otwarciu przepustnicy powietrza i wylotu spalin. Samo otwarcie drzwiczek wkładu nie powinno być energiczne i szybkie, ponieważ zassiemy w ten sposób spaliny z paleniska. Po zwolnieniu zamka powinniśmy zaczekać z przymkniętymi drzwiczkami na wyrównanie ciągu w palenisku i dopiero wtedy jednostajnym wolnym ruchem otworzyć drzwiczki.

 

Czyszczenie szyby wkładu kominkowego:

 

W panującej opinii jest to chyba najmniej przyjemna czynność jaką wykonujemy podczas użytkowania kominka. Bierze się ona stąd, gdyż nie są stosowane podstawowe zasady utrzymania szyby w czystości. Aby uprzyjemnić i usprawnić to zadanie możemy posłużyć się kilkoma prostymi zasadami, które na pewno zmienią nasze podejście i nastawienie do tej czynności. 

 

Zalecamy czyścić szybę jak najczęściej, wtedy usuwanie zabrudzeń, nagromadzonych podczas palenia może zająć nam dosłownie kilka chwil !!!

 

•Najwygodniej jest czyścić szybę bezpośrednio przed rozpaleniem.

 

•Zabezpieczamy podłogę i elementy kamienne obudowy kominka folią bądź chłonnym papierem, może to być kawałek kartonu.

 

•Środki chemiczne dostępne na rynku najlepiej wybrać te w postaci żelu lub pianki.

 

•Substancje roboczą, nanosimy dozownikiem rozpylającym na środek szyby w odpowiedniej ilości.

 

•Następnie rozprowadzamy gąbką delikatnie płyn po szybie ruchem okrężnym pamiętając o stosowaniu rękawiczek ochronnych.

 

•W zależności od stopnia zabrudzenia pozawalamy działać dłużej lub krócej. 

 

•Staramy się nie zabrudzić uszczelek i elementów żeliwnych bądź stalowych.

 

•Po określonym czasie działania środka usuwamy go w raz z zabrudzeniem, najlepiej gąbką lub ręcznikiem papierowym przez kilkukrotne przetarcie szyby. Na koniec przemywamy wodą i wycieramy do sucha.

 

•W przypadku kiedy zdarzy się nam zabrudzić podłogę, elementy kamienne obudowy kominka bądź ramkę drzwiczek, przemywamy natychmiast czystą wodą!

 Dla naszych obecnych i przyszłych klientów przygotowaliśmy krótki poradnik,

 który ułatwi Państwu korzystanie z kominka i czerpanie samych przyjemności z jego posiadania.

 

Kontakt

Lawecki Sp. z o.o.

Czajkowo 17

63-800 Gostyń

NIP 696-188-34-46

Regon 366667924

KRS 0000666262

Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda

w Poznaniu,

IX Wydział Gospodarczy KRS

Kapitał zakładowy 5 000.00 PLN w całości wpłacony

 

Dane do przelewu:

PKO: 31 1020 3121 0000 6402 0069 2822

 

Andrzej Ławecki

tel: 609-369-557

 

Piotr Ławecki

tel: 607-653-574

e-mail: piotrlawecki@interia.pl

 

Tomasz Ławecki

tel: 663-087-585

e-mail: tomaszlawecki3@gmail.com

Copyright © 2017 Ławecki

Tel: 609-369-557

Wyślij

ŁAWECKI-Kamieniarstwo Artystyczne Gostyń

nowoczesne kominki, artystyczne kominki, narożny kominek, firma kominkowa, kominki, kominek, projekt kominka, realizacja kominka, stylowe kominki, galeria kominki, obudowa kominka, kominki gostyń, kominki poznań, kominki września, kominki leszno, kominki rawicz, kominki śrem, kominki środa wielkopolska

e-mail: biuro@lawecki-kam-art.pl

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.